Gimnazjum nr 2 im. papieża Jana Pawła II
w Tomaszowie Lubelskim

Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego

  Za nami spacer historyczny śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w okolicach Huty Szumy. Uczestniczyli w nim uczniowie czterech klas: VII b i c oraz klas II b i c gimnazjum. Spacer prowadził nauczyciel geografii Waldemar Jurczyszyn z wicedyrektor Beatą Żukowską oraz innymi nauczycielami: Moniką Czernek, Katarzyną Fedczyszyn, Anną Kijko, Urszulą Kobiałką, Joanną Mickiewicz, Małgorzatą Owsicką i Piotrem Szumilakiem.

            Podążaliśmy trasą wielkiego Polaka, który na tym terenie przekraczał granicę rosyjsko – austriacką w 1901 roku po ucieczce ze szpitala więziennego w Petersburgu. Na brzegu Tanwi znajduje się głaz upamiętniający to wydarzenie. W niedalekiej odległości od tego historycznego miejsca jest wzniesiony pomnik na cześć Józefa Miklaszewskiego, który pomagał Józefowi Piłsudskiemu przekroczyć granice zaborów.

            Nasza wędrówka odbywała się w otoczeniu wspaniałej przyrody rezerwatu, wzdłuż rzeki Tanew. Towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda, czyste powietrze i lasy pełne grzybów! Na koniec podróży zjedliśmy gorący posiłek i wypoczęci wróciliśmy do domu.

 

                                  Anna Kijko

 

DSCN6415

 

DSCN6421

 

DSCN6413

 

DSCN6427 (1)

 

DSCN6452

 

DSCN6466

 

DSCN6476

 

DSCN6477

 

DSCN6480

 

DSCN6482

 

DSCN6484

Facebook